Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 28.1.2023
Památky a atraktivity

Vysokomýtský hřbitovník

Email Tisk PDF

02.11.20

hbitovnik-vysoke-myto denik-630Vlivem vzrůstajícího počtu obyvatel uvnitř města a zvyšujících se nároků na hygienu bylo rozhodnuto o zrušení stávajícího hřbitova, rozprostírajícího se kolem kostela sv. Trojice. Uvolněný prostor ve městě byl využit k rozšíření Jungmannových sadů a k výstavbě velkoryse řešené budovy dívčí a chlapecké měšťanské školy.

Pro vybudování nového místa k pohřbívání byla určena rozlehlá obdélníková plocha východně od města vymezená ulicemi Miličova a Brandlova. Vchod do aerálu je opatřen mohutnou bránou a méně impozantní brankou zadní, obvodovou zeď tvoří cilhly. Sem byly postupně přeneseny náhrobky včetně tělesných pozůstatků. Od roku 1906, kdy místo začalo plnit svoji funkci, je vnímáno jako místo piety a posledního odpočinku našich zemřelých obyvatel v čele s osobnostmi překračující svým významem rámec města. Všem návštěvníkům, kteří si přejí zmapovat i tuto kapitolu z historie města je určen Hřbitovník - průvodce.


 

Muzeum českého karosářství

Email Tisk PDF

19.01.15

mck 001 resizeMuzeum českého karosářství vás provede historií výroby automobilových karoserií v době první republiky a historií jedné z nejvýznamnějších karosářských firem Carrosserie Sodomka ve Vysokém Mýtě. Firma patřila ke špičkám ve svém oboru, geniální designér Josef Sodomka ml. se svými karoseriemi pyšnil na předních automobilových salonech. Součástí expozice jsou automobily, vyrobené právě ve Vysokém Mýtě, např. Tatra 57B, legendární Aero 50 Dynamik, Jawa Minor či Škoda VOS pro přepravu vládních a stranických funkcionářů z 50. let, která reprezentuje odkaz technologického know-how vysokomýtské karosárny v éře, kdy její majitel byl protiprávně vězněn.

Celý článek...
 

Kostel svatého Vavřince

Email Tisk PDF

23.06.12

NY2A6480Kostel sv. Vavřince byl založen pravděpodobně ve 2.  polovině  13. století. Během 1. poloviny 14. stol byl nepochybně již dostavěn, o čemž vypovídá i první dochovaná zmínka z roku 1349. V letech 1461 a 1774  při velkých požárech města vyhořel. Roku 1787 město místo zničeného oltářního obrazu sv. Vavřince zakoupilo ze zrušeného kláštera v Sedlci obraz nový- Nanebevzetí Panny Marie od Petra Brandla z roku 1728.  Tento největší Brandlův obraz v českých zemích (703 x 296 cm) je v kostele umístěn dodnes. Na sklonku 19. století byl kostel v novoromantickém duchu regotizován. Unikátem evropského významu je vnitřní fresková secesní výzdoba, pokrývající všechny stěny i strop. Jejím autorem je proslulý secesní malíř a interiérový architekt Karel Vítězslav Mašek. V kostele se nachází i pozoruhodná cínová křtitelnice z r. 1499.

Celý článek...
 

Socha Přemysla Otakara II.

Email Tisk PDF

15.05.13

První česká a evropská sochařská pocta zakladateli více než 50 měst a hradů v celé Střední Evropě. Sochu zrealizovalo občanské sdružení Pomník zakladateli města a byla slavnostně odhalena 8. září 2012 v rámci oslav 750. výročí založeni města Vysokého Mýta. Sochu vyrobil umělecký kovář a sochař Karel Bureš a použil na ni 300 kg železa a 1–2 gramy zlata. Socha mohla být zrealizována díky finančním příspěvkům 237 dárců. V soše jsou uloženy ostatky z pohřbu krále Přemysla Otakara II. Socha se nachází před Pražskou branou.

 


 

Městská galerie Vysoké Mýto

Email Tisk PDF

24.06.20

městská galerie2Byla založena v roce 1957 jako Okresní galerie osamostatněním obrazové sbírky Okresního muzea ve Vysokém Mýtě. K zakladatelům galerie patřili správce muzea Josef Šalda, malíř a výtvarný pedagog Jan Juška, architekt a milovník umění Jaroslav Hošek, historiograf František Hyksa, historik Radovan Dvořák, malíř Václav Šafránek, sochař Jan Hubáček a někteří další. Nejprve (do r. 1970) byly výstavy pořádány v budově bývalého vojenského kasina (dnes ZUŠ). Poté byly po dlouhou dobu (až do roku 2011) galerii k dispozici dva výstavní prostory, Výstavní síň Jana Jušky na náměstí, určená pro komorní výstavy, a dále budova renesanční zvonice u chrámu svatého Vavřince, kde byla nejprve (do roku 2000) uložena poměrně nešťastně stálá sbírka, později se tu konaly a dosud konají sezónní výstavy středního formátu. Na podzim roku 2013 se počítá s dokončením rekonstrukce definitivních prostor pro Městskou galerii v objektu tzv. Staré radnice na náměstí Přemysla Otakara II.

http://galerie-vm.cz


 

Zvonice

Email Tisk PDF

23.06.12

ZvoniceByla vystavěna ze zbytků zdiva zrušených klášterů v letech 1583 - 85 pro příliš těžké zvony poničeného chrámu svatého Vavřince. Po rekonstrukci chrámu na sklonku 19. století se zvony vrátily zpět do chrámové věže a zvonice byla bez využití. V letech 1958 - 89 byla upravena do čtyř podlaží a proměněna ve stálou expozici sbírek Městské galerie. Pro tento účel se však hodila velmi málo. Od roku 2000 slouží pouze k sezónním výstavám Městské galerie.

 


 

Kostel Nejsvětější Trojice

Email Tisk PDF

23.06.12

NY2A2282Byl postaven v roce 1543 mistrem Blažejem z Litomyšle na bývalé kněžské zahradě jako hřbitovní kostel. Hřbitov se v jeho okolí nacházel až do počátku 20. století. Stavba nemá věž, ale poměrně unikátní barokní štít od pardubického sochaře Vlčka. Sám kostel dnes svým majitelem, kterým je římskokatolická církev, není využíván; otevřen bývá pouze dvakrát ročně: na Den otevřených památek a na Štědrý den, kdy se před ním koná živý betlém.


 

Hradby

Email Tisk PDF

23.06.12

Hradby s pamětními deskamiNa příkaz Přemysla Otakara II. kolem roku 1265 se začalo město opevňovat hradbami. Hradby byly 12 metrů vysoké. Ke třem branám vedl zdvihací most a nad každou branou se zdvihaly dvě věže. Téměř celý tento obranný systém je díky vysokomýtským obrozencům poměrně unikátně zachován; původní hradby obkružují zhruba polovinu historického jádra. Do části hradeb na bývalém choceňském parkánu (v dnešních Jungmannových sadech) jsou od obrozenských dob vsazovány pamětní tabule připomínající významné události života města.


 

Náměstí Přemysla Otakara II.

Email Tisk PDF

23.06.12

Náměstí Přemysla Otakara II.Výjimečnost čtvercového náměstí, které se řadí k největším v Čechách, spočívá nejen v jeho rozloze (2 ha, rozměry stran: 153, 147, 134 a 127 m), ale i v systému ulic v rozích a ve středu jeho stran. Uprostřed stojí morový sloup. Náměstí patří k významným pozůstatkům gotické architektury v Čechách. Poslední rekonstrukce proběhla v letech 1996 - 1997. Půdorys náměstí se stal i východiskem pro moderní logotyp města (natočený zelený čtverec se čtyřmi menšími čtverci v rozích).


 

Morový sloup

Email Tisk PDF

23.06.12

Morový sloupPískovcové sousoší, vysoké přes 14 metrů, stojí uprostřed náměstí Přemysla Otakara II. Bylo postaveno na památku Rastadského míru z roku 1714 a současně jako projev díků Panně Marii za pominutí moru z roku 1715. V rozích stojí sochy sv. Josefa, sv. Jana Nepomuckého, sv. Vavřince a sv. Floriána. Uprostřed na vrcholu sloupu stojí socha Neposkvrněné Panny Marie s aureolou kolem hlavy.


 

Budova staré radnice

Email Tisk PDF

23.06.12

Byla postavena roku 1433 jako nová městská radnice. Ve sklepních prostorách bývaly uloženy obecní peníze, originály městských privilegií, korouhev, pečetě a zbroj. Od roku 1615 bylo v zadní části vězení. Roku 1848 se budova stala sídlem okresního soudu a pro jeho potřeby byla postavena v zadní části parcely nová věznice. Z té doby pochází rakouská orlice v průčelí, jedna z mála zachovaných v Čechách. Okresní soud tu působil až do roku 1959. Poté v budově krátce sídlila knihovna i projekční firma, od konce 80. let byla budova prázdná. Dne 6.9.2014 bylo ve zrekonstruované budově otevřeno Muzeum českého karosářství, v prostorách sídlí také Městská Galerie a Turistické informační centrum. 


 

Okresní dům

Email Tisk PDF

23.06.12

Bývalý okresní důmSídlo bývalého vysokomýtského okresu bylo vystavěno roku 1902 na náměstí Přemysla Otakara II. Slavnostní sál  sloužil jednak jako sál pro zasedání okresního zastupitelstva a jednak jako výstavní prostor. Je neorenesančně dekorován a vyzdoben secesními nástěnnými malbami Jana Doubka. Na pěti jeho lunetách jsou zachyceny výjevy z minulosti Vysokomýtského okresu. 


 

Regionální muzeum

Email Tisk PDF

23.06.12

Regionální muzeumPočátky vysokomýtského městského muzea, jednoho nejstarších v Čechách, sahají do roku 1871. V roce 1912 se muzeum přestěhovalo do domu vysokomýtského rodáka, národního buditele A. V. Šembery v Šemberově ulici, kde sídlí dodnes. Od začátku roku 2003 je muzeum zřizováno Pardubickým krajem a působí jako regionální. Muzeum nabízí dvě stálé expozice - Expozice Kabinet Militária a Expozice Sodomka, spravuje barokní areál na Vraclavi a během roku nabízí řadu krátkodobých výstav.

 

http://muzeum-myto.cz/


 

Choceňská věž (Karaska)

Email Tisk PDF

23.06.12

Choceňská věžSvůj původní kamenný korpus ze 13. století si zachovala až do dnešní doby, jen původní užší báň byla v barokní době nahrazena typickou širokou bání. Vyhořela v roce 1569, 1700 a 1844. Roku 1614 zde byla zvonice, vězení a do roku 1700 tu měl byt i hlásný. Původně, ještě v první polovině 19. století, u ní stávala brána (tzv. Choceňská) a ještě jedna, nižší věž (podobně, jak se to zachovalo dodnes u Pražské brány); menší boční věž i s bránou byla však roku 1844 zbourána, zůstala pouze Karaska.
Více informací o Choceňské věži.


 

Pražská brána

Email Tisk PDF

23.06.12

IMG 6059Pražská (dříve Vraclavská) brána s Pražskou věží  je nejzachovalejší částí bývalého opevnění ze 13. stol. Vyhořela sice při velkých požárech města v letech 1461, 1700, 1774 a 1816, ale její gotické dispozice zůstaly nedotčeny dodnes. Až do roku 1816 zde bydlel hlásný pro Pražské předměstí.  Novogotická rekonstrukce v letech 1882 - 1883 byla provedena podle plánů architekta Františka Schmoranze.  V horní části rekonstruované stavby sídlilo poté první vysokomýtské muzeum. Z Pražské věže je  vynikající výhled na historické centrum města a do širokého okolí.
Více informací o Pražské bráně.


 

Litomyšlská brána

Email Tisk PDF

23.06.12

Litomyšlská bránaTato brána, pravděpodobně nejfotogeničtější symbol města, má, podobně jako brána Pražská, dvě věže. Ty jsou však na rozdíl od Pražské brány výsledkem úsilí vysokomýtských obrozenců, zejména A. V. Šembery, o zachování těchto částí opevnění. Na počátku 19. století po četných požárech nezbylo z obou věží mnoho, a tak byly novogoticky dostavěny. Na počátku 20. století bránu na objednávku města vyzdobil Mikoláš Aleš: na předměstské straně brány vytvořil fresku sv. Jiří bojujícího s drakem, heraldický symbol Vysokého Mýta.


 

Klášterská bašta

Email Tisk PDF

23.06.12

Klášterská baštaJedná se o hradební baštu pocházející z 2. pol. 13. st. Roku 1862 došlo k jejímu zrestaurování. Bašta byla dvoupatrová a ve druhém patře měla tři střílny. Pod ní jsou ještě patrné zbytky hradeb.
Více informací o Klášterské baště.


 

Vodárenská bašta

Email Tisk PDF

23.06.12

Vodárenská baštaHradební bašta v severozápadním rohu bývalých městských hradeb. Pochází z 2. pol. 13. st., r. 1700 u ní byla prolomena hradba, od r. 1768 sloužila jako vodárna. Několikrát vyhořela a byla přestavěna. Věž má velmi silné zdivo (1,5 m), jednotlivé strany čtvercové podstavy měří 8 metrů.
Více informací o Vodárenské baště.


 

Husův sbor

Email Tisk PDF

23.06.12

Husuv sborModerní chrámová architektura z r. 1937 navazující svým výrazem na českou architekturu 20. let. V průčelí předstupuje před štítem plochá věžovitá část zakončená kalichem s dvojitým křížem.