Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 28.1.2023
Tipy na výlety

Stánina vyhlídka

Email Tisk PDF

19.10.16

Stanina vyhlídkaMalá architektonická stavba na okraji lesa nad Vanicemi, kterou realizoval v roce 2015 spolek variace vm, jako vzpomínku na kamarádku Stáňu Jetmarovou, jako místo setkávání, jako oslavu přírody a přátelství. Je od ní kouzelný výhled do "vysokomýtské kotliny", kterou na obzoru - za hezkého počasí - rámují Orlické hory. 

 

 

 

 

 

 


 

Vraclav

Email Tisk PDF

25.06.12
vraclavObec Vraclav leží v romantickém údolí severo - východně od Vysokého Mýta a nachází se zde barokní památkový areál - expozice Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Expozice tvoří budova lázní a kostel sv. Mikuláše. Pramen vody, prýštící při patě ostrohu bývalého přemyslovského hradiště, získal počátkem 17. st. proslulost jako zdroj léčivé síly. Nejdříve byla nad pramenem vybudována prostá kaple a zřízena poustevna (tzv. fráterka). V letech 1711 - 1719 byly vybudovány lázně s koupelnami. V letech 1724 - 1730 byl na místě kaple postaven kostel sv. Mikuláše. Autorem stavby, která je příkladem čistého baroka, je pražský architekt C. A. Canevalle. Již na konci 18. století nastal úpadek lázní, který se v průběhu staletí stupňoval. Teprve v letech 1976 - 1986 došlo k náročné rekonstrukci všech objektů v areálu a byly zde zřízeny expoziční prostory. V kostele sv. Mikuláše je umístěn soubor unikátních barokních plastik, které pocházejí z Křížové cesty vedoucí od východočeského města Králík ke klášteru v Hedči. Dřevěné, polychromované plastiky v mírně nadživotní velikosti byly vytvořeny kolem roku 1740 anonymním tvůrcem. Toto dílo prvořadé umělecké kvality je řazeno na úroveň vrcholných prací barokních sochařů M. Brauna a F. M. Brokofa.
 

 

Podkarpatský kostelík v Dobříkově

Email Tisk PDF

21.05.13

Dvousrubová stavba, sroubená z ručně štípaných a dotesávaných dubových kmenů, v byzantsko-gotickém stylu. Byl postaven v roce 1669 ve Velké Kopani na Podkarpatské Rusi a v roce 1931 z iniciativy politika Václava Klofáče vlakem převezen a znovu vybudován v Dobříkově.

 

 

 

Celý článek...
 

Rybník Chobot

Email Tisk PDF

25.06.12

chobot 2Chovný rybník s rozlohou 49 ha, s možností koupání na vlastní nebezpečí. Patří k soustavě Zálešsko - Vračovických rybníků, které jsou chráněným územím a významným krajinným prvkem s hnízdištěm vodního ptactva.


 

Nové Hrady

Email Tisk PDF

25.06.12

nove-hrady

Významný rokokový zámek 17 km od Vysokého Mýta. Byl postaven v 18. století pověstným hrabětem z Chamaré, po r. 1948 pustl. V roce 1998 se dostal do soukromých rukou a byl nákladně opraven. Dnes se stal centrem turistických, cykloturistických výletů i společenských akcí. Zámek nabízí stylové interiéry, restauraci, cukrárnu, expozici Galerie klobouků a v původní barokní sýpce muzeum historie cyklistiky, největší ve střední Evropě.

 

http://www.nove-hrady.cz/zamek/

 

 


 

Litomyšl

Email Tisk PDF

25.11.14

 

200000009Litomyšlský zámek, národní kulturní památka a památka UNESCO, je hlavní dominantou města a jednou z nejvýznamnějších památek renesance u nás. 

 

http://www.zamek-litomysl.cz

Celý článek...
 

Toulovcovy maštale

Email Tisk PDF

25.06.12
12 toulovcovy mastale

Chráněný přírodní útvar tvořený pískovci mořského původu.  Jde o soustavu skalnatých údolí, zaříznutých místy až do výše 60 m do pískovců i podložních krystalických hornin. Údolí vyhloubily pramenné toky a pobočky řeky Novohradky. Svahy údolí tvoří pískovcové skalní stěny, místy rozčleněné do samostatných útvarů - věží a pilířů, výčnělků, rozsedlin, bloků.  Místy jsou též náznaky vývoje skalních měst (např. v Toulovcových a Městských Maštalích). Celková rozloha 1083,6 ha je rozdělena do několika oblastí: Prosečský potok, Karálky, Vranický potok, Voletínské údolí a Kvíčalnice. Terén zpřístupňuje hustá síť značených cest a vytváří možnost kruhových vycházek. Zbytky původního kruhového hradu z poloviny 15. století. Areál přebudován v park s křížovou cestou. V blízkosti zámek Nové Hrady, který dal postavit Antonín Harbuval-Chamaré. Rokokový zámecký areál se může pochlubit původním portálem a mansardovou střechou. Za návštěvu stojí také kostel sv. Jakuba, který sloužil jako panská hrobka.

 

http://www.mastale.cz/


 

Luže

Email Tisk PDF

25.06.12

luže

V malebném městečku Luže stojí za pozornost barokní domy, renesanční radnice uprostřed náměstí a také původní gotický kostel sv. Bartoloměje z konce 14. století. Poutní kostel Panny Marie na Chlumku (na obrázku) je pozoruhodnou stavbou vrcholného baroka. Na svahu k řece Novohradce bývala židovská obec, v současné době je zde zachována synagoga a v lesním úžlabí židovský hřbitov. V parku ke Košumberku je dětská léčebna a rehabilitační ústav založený r. 1901.

 

http://www.luze.cz/ 

 

 


 

Budislav

Email Tisk PDF

25.06.12

budisl28

Ves nad údolím Desné vznikla asi ve 13. století. Již samo jméno Budislav ukazuje na velmi starý původ, ještě z doby staroslovanské. Uprostřed vsi se nachází skály Zámeček a Hradisko. Je zde chráněná ornitologická lokalita a rašelinné louky. V okolí pískovcové a žulové lomy a nedaleko také přírodní rezervace s pískovcovými útvary Toulovcovy a Městské maštale.

 

http://www.obecbudislav.cz/

 

 

 

 

 


 

Potštejn

Email Tisk PDF

25.11.14

IMG 0008Zámek Potštejn

Nově zrekonstruovaný barokní zámek Potštejn byl postaven hrabětem Janem Ludvíkem Harbuval Chamaré v roce 1749. Nabízí Vám mnoho zajímavých atrakcí a kulturních zážitků pro jednotlivce, skupiny i pro ty, kdo hledají historii a kulturu.

Pohádkov je pohádková expozice a herna pro ty nejmenší. Bubákov - prohlídka zámeckého sklepení, kde sami prožijete příběh potštejnské minulosti plné tajemných duchů historických postav. A záhadný potštejnský poklad?                                                 

                                      http://www.zamekpotstejn.cz/

 

 

 

 Hrad Potštejn250px-Potštejn rom air M-3

 Jedna z největších zřícenin v ČR

 http://www.hrad-potstejn.cz/ 

 

 

  

 

 


 

Rozhledna Andrlův chlum u Ústí nad Orlicí

Email Tisk PDF

25.11.14

rozhlednaNa kopci Andrlův chlum se nachází rozhledna, která slouží také jako telekomunikační věž. Vyhlídková plošina je ve výšce 35m .

 

http://chata-hvezda.cz/

 

 


 

Skuteč

Email Tisk PDF

25.11.14

thumbs exposition-of-shoemaking-03

Městské muzeum – expozice obuvnictví, kamenictví

 

 http://muzeum.skutec.cz/

 

 


 

Rozhledna Terezka - Paseky

Email Tisk PDF

25.11.14

terezka1 vRozhledna Terezka dosahuje výšky 25 metrů u nejvyšší vyhlídkové plošiny. Má jednu hlavní vyhlídkovou plošinu a čtyři mezipatra. Z rozhledny je překrásný výhled do kraje. Stavba je dominantou Pasek.

 

Proseč – Paseky

www.mastale.cz 

 


 

Holice - Africké muzeum Dr. Emila Holuba

Email Tisk PDF

25.11.14

portret-dr-emila-holuba

Dr. Emil Holub proslavil své rodné město především jako cestovatel, sběratel a badatel. Jeho touha po zviditelnění své vlasti, která také dokáže ukázat světu, že má odvážné , šikovné a pilné občany, jej dovedla na místa v jižní Africe, kam dosud nevstoupila noha Evropana. Jako odměnu si přál, aby plody jeho práce byly umístěny v místech přístupných veřejnosti, tedy v muzeu.

 

www.holubovomuzeum.cz

 

 

 


 

Muzeum dýmek Proseč

Email Tisk PDF

25.11.14

img 0022-300x225

Muzeum dýmek v Proseči je otevřené od roku 2007. Expozice je instalována v prostorách původního roubeného domku na náměstí. Návštěvníci zde zhlédnou množství exponátů, dozví se zajímavosti o výrobě dýmek a historii tohoto řemesla, které je pro prosečsko typické a jež se zde zachovalo doposud. Expozice dýmek prezentuje unikátní kolekci přibližně 300 těchto předmětů od různých prosečských výrobců, časově zahrnuje období od konce 19. století po současnost.

 

http://mestoprosec.cz/turista/muzeum-dymek   


 

Růžový palouček

Email Tisk PDF

25.06.12

rov. palouek

Památné místo nedaleko Morašic - velký čtvercový pozemek o rozloze asi 340 m2 porostlý zvláštním druhem stepních růží Rosa gallica. Váže se zde řada pověstí, např. zde mělo probíhat loučení pobělohorských exulantů s vlastí. V roce 1921 zde byl odhalen pomník J. A. Komenskému a památce českých bratří.

 

http://www.ruzovypaloucek.cz/

 

 

 


 

Košumberk

Email Tisk PDF

25.06.12

koumberk

Hrad na skále nad údolím řeky Novohradky byl postaven kolem 1300, později renesančně upraven a přistavěna dvě nová křídla, renesanční budova purkrabství, byl obehnán lichoběžníkovým opevněním s válcovými baštami. Hrad byl v majetku rodu Slavatů a od roku 1684 v rukou hradeckých jezuitů. Hostinec Pod linduší byl dříve panským pivovarem vařícím výborné černé pivo.

Nenechte si uniknout prohlídku místního muzea v purkrabství a lapidáriu - prohlídka začíná v prostoru u hradních zdí, u kterých jste seznámeni s historií objektu. Poté směřujete do budovy purkrabství. Již na první pohled je zřejmé, že ani tuto budovu neminula doba renesance. Svědčí o tom nejen letopočet umístěný na bráně při vchodu do purkrabství (1544), ale dodnes zřetelně zachovaná psaníčková sgrafita, které pokrývá celou přední stěnu purkrabství. Prozatím je přístupné návštěvníkům jen první patro budovy s expozicí přibližující dějiny hradu, současně expozice informuje i o dějinách Luže. Na stěnách visí portréty dřívějších vlastníků hradu, především Slavatů, kteří vlastnili hrad tři století a velkou měrou se zasloužili o jeho rozvoj. Největší z místností dostala název po již zmiňovaném rodu „Slavatovský sál“, dnes slouží nejen jako expozice o minulosti slavné rodiny, ale město Luže ho využívá ke svatbám.

 

http://www.kosumberk.cz/