Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 6.12.2022

Do Knířova s Karlem Havlíčkem Borovským


cmp - ke knovuTrasa značená jako naučná stezka vede původní poutní cestou do Knířova ke kostelu Zvěstování Panny Marie, o němž se kroniky zmiňují již roku 1349. Na faře v Knířově pobýval Karel Havlíček Borovský. Cestou do Vanic spatříte po levé straně samotu Servácov, kde stojí empírový statek postavený belgickým emigrantem Servácem Františkem Lecomtem. Proslavil se výrobou Limburského sýra, který prodával po celé střední Evropě. V lese nad Vanicemi stojí kaplička s obrazem Panny Marie z r. 1860. Přes slunné návrší zvané Peklovce se vracíte zpět do Vysokého Mýta. Po celé trase lze spatřit zajímavé rostlinstvo a živočichy a z mnoha míst je pěkný výhled do kraje.

Délka trasy: 8 km

Výchozí bod: Vysoké Mýto

 

Stezka vede z Vysokého Mýta po ulici Generála Svatoně, za stavebninami odbočte vlevo na ulici Polní. Poté již pokračujete po staré poutní cestě do Knířova.

První zastavení: začátek Knířovské poutní cesty. Cesta byla původně lemována dvouřadou lipovou alejí. Na trase poutní cesty stály původně tři sochy - socha sv. Josefa, sv. Vavřince, socha P.Marie

Druhé zastavení: náves osady Knířov. Knířov je poprvé zmiňován již roku 1226. Nejvýznamnější památkou je farní a poutní kostel Zvěstování Panny Marie.

Třetí zastavení: před Vámi leží obec Lhůta. U lesa stojí samota Servácov, statek s empírovou dispozicí z roku 1831.

Čtvrté zastavení: vesnice Vanice

Páté zastavení: Peklovce. Název značí slunné a teplé návrší. Odtud silnicí, kterou obklopují jasany a jeřáby, dojdete na ulici Prokopa Velikého ve Vysokém Mýtě.


Odpočinková místa: u dětského hřiště na návsi v Knířově, u kapličky ve Vanicích.